Agata Kielar-Długosz

3 listopada 2022

Agata KIELAR-DŁUGOSZ uznana polska flecistka, propagatorka muzyki polskiej, absolwentka studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz Yale University w New Haven.

Jest laureatką międzynarodowych konkursów fletowych. Jako solistka grała pod batutą takich dyrygentów, jak: Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Agnieszka Duczmal. Do tej pory nagrała 17 albumów płytowych, na które składa się twórczość współczesnych kompozytorów, jak również twórców XIX wieku, która warta jest popularyzowania. W 2017 roku otrzymała nominację do prestiżowej nagrody fonograficznej ICMA (International Classical Music Award) w kategorii koncert solowy za
płytę Flute Reflections oraz nominację do nagrody Fryderyk 2021 w kategorii Album Roku – Muzyka Koncertująca, zawierający kompozycje Romana Palestra.

Jest propagatorką muzyki najnowszej. Do tej pory powstało ponad 100 utworów jej dedykowanych. Wielokrotnie prawykonywała koncerty polskich i zagranicznych kompozytorów. W 2021 roku otrzymała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Prezydium Zarządu Głównego ZKP (Związku Kompozytorów Polskich) przyznało Artystce w 2021 roku Nagrodę Honorową Związku Kompozytorów Polskich za szczególne zasługi dla promocji muzyki polskiej oraz poszerzanie repertuaru współczesnych kompozycji fletowych; za stymulowanie twórczości kompozytorskiej w tym zakresie oraz promocję nowej muzyki polskiej na świecie.

Prowadzi klasę fletu w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2019 roku uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego sztuk muzycznych w zakresie dyscypliny artystycznej instrumentalistyka. W bieżącym roku, za wybitne zasługi dla kultury polskiej została odznaczona przez Prezydenta RP Orderem Odrodzenia Polski.